Logo
Версія для друку
30 лист.
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Ромські посередники допомагають отримати документи і знають, як прискорити процес їх оформлення

Ромський посередник з Одеси Максим Джум (ліворуч) допомагає своєму змляку з оформленням документів. Ромський посередник з Одеси Максим Джум (ліворуч) допомагає своєму змляку з оформленням документів. Фото: МБФ "Чіріклі"

Успішні історії від Ромського жіночого фонду «Чіріклі» – про постійно актуальну проблему паспортизації ромів. Лише з липня 2017 року ромські посередники допомогли зібрати або поновити документи для оформлення паспортів та свідоцтв про народження 125 ромам. Робота копітка та тривала.

Водночас громадські активісти мають конкретні пропозиції до влади щодо того, як скороти час, що витрачається на оформлення документів для ромів. Про досягнення та бажані результати - у публікації віце-президентки МБФ "Чіріклі" Земфіри Кондур. 

Останнім часом багато організацій стали приділяти увагу проблемам паспортизації ромів. Міжнародна благодійна організація «Ромський жіночий фонд «Чіріклі» уже тривалий час працює у напрямку паспортизації ромського населення, а саме з 2011 року силами ромських посередників.

На даний час організація реалізує проект в цьому напрямку за фінансової підтримки Європейського ромського центру. В рамках цього проекту ромські посередники допомагають найбільш уразливим представникам ромської громади у Кропивницькому, Одесі, Харкові та Ужгороді. 

2379558

Паспорт готовий. Фото: МБФ "Чіріклі".

Посередники вказують на факти прихованої дискримінації та зневаги

Починаючи з липня 2017 року, ромські посередники допомогли 125 ромам зібрати або поновити документи для оформлення паспортів та свідоцтв про народження. І хоча в переважній більшості – це складні випадки, які потребують багато зусиль для збору необхідних документів та часто вирішуються на рівні суду, навіть за цих кілька місяців вдалося отримати перші результати: 8 паспортів та 1 свідоцтво про народження, всі інші знаходяться в процесі оформлення. 

Під час цієї роботи вони часто стикаються з труднощами на місцях, посередники вказують на те, що є прихована дискримінація та зневажливе ставлення до осіб ромської національності. При цьому, процес документування – дуже складний, він потребує збору великої кількості довідок, термін дії яких дуже короткий.

Разом з тим, є і багато позитивних прикладів, коли люди йдуть назустріч, допомагають швидше розв’язати проблеми, які виникають по ходу оформлення документів. Ось декілька таких прикладів.

"Марафон" із довідками вимагає часу та дипломатії

Після отримання свідоцтва про народження у віці 16 років Олег С. (на фото внизу) у супроводі ромського посередника звернувся до територіального підрозділу державної міграційної служби для отримання паспорту. Але все треба було вирішувати швидко, адже установа знаходиться в іншому населеному пункті. У службі була вимога надати довідку-форму 13 від сільської ради. Протягом того ж дня вдалося зустрілись з селищним головою, взяти довідку, сплатити мито, і повернутися назад. На кінець робочого дня встигли все подати.

238448

Фото: МБФ "Чіріклі".

Оформлювали документи для цілої ромської родини. Під час перевірки поданих документів з’ясувалося, що додатково необхідна довідка з РАДСу про реєстрацію відомостей про батька Івана «зі слів матері» за ст. 135 Сімейного кодексу.

Проблему треба було вирішувати терміново: тому дітей залишили в паспортному столі, а ромський посередник з матір’ю терміново поїхали до обласного РАДСу. Виявляється, що, оскільки дитина народжена не в м. Кропивницькому, то потрібно було надсилати запит за місцем видачі свідоцтва про народження. А то був кінець тижня, п’ятниця, 16.30. На прохання посередника працівниці РАДСу надіслали запит та попросили термінової відповіді. І о 17.00 отримали бажаний витяг.

До паспортного столу повернулися вже після закінчення робочого дня, але подали необхідні документи, сфотографували дітей. І, що найголовніше – домовились з начальником про подальшу співпрацю щодо паспортизації ромів та вирішення питань в індивідуальному порядку поза загальною чергою.
Така співпраця необхідна, як на місцевому, так і на національному рівні.

Саме тому представники «Ромського жіночого фонду «Чіріклі» та Коаліції ромських неурядових громадських організацій України «Стратегія 2020» тісно співпрацюють для вирішення цього питання з Державною міграційною службою України та з Департаментом державної реєстрації та нотаріату Міністерства юстиції України. Керівництво згаданих установ добре знайоме з проблемами паспортизації представників ромської громади та завжди готове іти назустріч у їх вирішенні. 

Як прискорити процес оформлення документів для ромів

Саме з метою спрощення процедури збору документів для оформлення свідоцтв про народження та паспортів Департаменту державної реєстрації та нотаріату Мін’юсту було запропоновано розглянути щодо можливості подальшого затвердження проект положення про Комісію з розгляду звернень осіб для встановлення належності до громадянства України, розроблений експертною групою в рамках проекту.
Створення таких комісій при місцевих адміністраціях суттєво скоротить час, який витрачається на оформлення паспорту або свідоцтва про народження.
Сподіваємося, що спільними зусиллями нам це вдасться і ще більше людей швидше зможуть отримувати документи.

Опубліковано в Новини