Chirikli

25 трав.
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Ромська активістка Віола Попенко: про потреби ромів-ВПО та виклики, які постають перед біженцями

Віола Попенко - ромська активістка з Чернігівської області, яка провела перший місяць війни в укритті ховаючись від бомб. Як людина, яка постраждала від військової агресії росії в Україні, вона дуже добре розуміє потреби ВПО, тому під час війни підіймає питання ромів ВПО та біженців на міжнародному рівні.

Так, вже не вперше, від імені Ромського жіночого фонду «Чіріклі» виступила на Додатковій нараді ОБСЄ з питань людського виміру щодо функціонування демократичних інституцій у часи криз. Вона розповіла про те, що через війну гуманітарні умови для ромських громад в Україні продовжують погіршуватися.

Як зазначає доповідачка, станом на 1 травня 2022 року з України поїхали понад 5,8 мільйона людей, понад 90% з яких – жінки та діти. За даними різних ромських організацій, більше 100 000 ромів залишили Україну рятуючись від війни. Мільйони людей стали внутрішньо переміщеними особами. Ромські громади, як і більшість українців, які залишаються в Україні, знаходяться під загрозою голоду та хвороб, оскільки війна перекриває доступ до їжі, освіти та медичних товарів.
«Як і багато українців, роми, які рятуються від війни в Україні, піддаються значному ризику розлучення з сім'ями, експлуатації та торгівлі людьми. Багато сімей з ромських громад не змогли перетнути кордон через відсутність документів, що посвідчують особу, чи свідоцтв про народження дітей. Ті діти та матері, які переїхали до європейських країн, у деяких випадках залишаються без освіти та стикаються з неякісними умовами у центрах прийому біженців», – констатувала Віола Попенко.

Серед іншого, доповідачка закликала забезпечити ромам рівний доступ до притулків та отримання гуманітарної допомоги, зокрема, без документів, що посвідчують особу, особливо для ромських жінок, дівчат та дітей. Також вона наголосила на важливості розслідування дискримінації у доступі до притулків та в центрах прийому.

На завершення, Віола нагадала, що «Chiricli» допомагає ромам отримати їжу, ліки, засоби гігієни та інші життєво важливі гуманітарні потреби. Співпраця з ООН Жінками, ERGO Network, MRG, Madre, Diakonissalaitos можуть бути взяти, як позитивний приклад співпраці з НУО.

Віола також надала інший важливий позитивний приклад надання тимчасового житла в м. Ужгороді, який надає фонд Благо.

*Стаття підготовлена в рамках проєкту «Посилення участі ромських жінок», який впроваджуеться за підтримки Diakonissalaitos.
Думки та позиції, викладені у публікації, не обов’язково відображають офіційну позицію фонду Чіріклі.

Авторизуйтесь, щоб мати можливість залишати коментарі